AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Ağız hijyeni, önceden tedavi edici bir bakımdır. Diş ve diş eti sağlığınızı iyi bir şekilde koruyarak diş çürükleri, diş eti hastalıkları, kötü ağız kokusu ve diğer ağız sağlığı sorunlarının başlamasını önleyebileceğiniz anlamına gelir.

Sizi Arayalım

Ayrıca, ağız sağlığı genel vücut sağlığıyla da bağlantılıdır. Örneğin, ağzınızda bir enfeksiyon varsa, kan dolaşımınız bu bakterileri vücudunuzun diğer bölgelerine taşıyabilir ve bu da kalp hastalığı gibi farklı sağlık sorunlarına yol açabilir. Dişlerinizi ve diş etlerinizi sağlıklı tutmak aynı zamanda uzun vadeli genel sağlığınızın önemli bir parçasıdır.

Araştırmalara göre diş eti iltihabı gibi durumların bazı sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir, bunlar arasında:

 • Kardiyovasküler hastalıklar
 • İnme
 • Endokardit (kalp iç zarının enfeksiyonu)
 • Zatürre
 • Hamilelik komplikasyonları, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi durumlar yer almaktadır.

Ağız sağlığının sebep olabileceği hastalıklar gibi ağız ve diş sağlığınızı olumsuz etkileyebilecek bazı sağlık sorunları da bulunmaktadır, bunlar arasında:

 • Diyabet
 • Kemik erimesi (osteoporoz)
 • HIV/AIDS
 • Alzheimer hastalığı

Yukarıda listelenen durumlardan herhangi birine sahipseniz veya sevdiklerinizden biri böyle bir duruma sahipse, diş hekiminize ağız hijyenini doğru bir şekilde uygulayarak genel sağlığınızı destekleyecek sağlık hizmetlerinden yararlanmanız önerilir.

Peki, kötü ağız sağlığının belirtileri nelerdir?

Diş ve ağzı sağlığında önlem alınması gereken birkaç işareti bulunmaktadır. Kötü ağız hijyeni belirtilerinin en yaygın olanları şunlardır:

 • Kanayan diş etleri
 • Diş çürüğü
 • Kronik kötü ağız kokusu
 • Sallanan dişler
 • Diş eti çekilmesi
 • Geçmeyen ağız yaraları
 • Diş ağrısı
 • Çene şişmesi
 • Belirli bakteri veya virüsler tarafından kaynaklanan ağız enfeksiyonları

Yukarıdaki uyarı işaretlerinden herhangi biri ile karşılaştığınız çözüm için bizimle mutlaka iletişime geçin.

Ağız ve Diş Sağlığınızı Korumak için;

Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın. Florürlü diş macunu ve yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın. () Fırçalarken diş fırçanızı diş etlerinize 45 derecelik açıyla yerleştirin. Bu, diş eti çizgisindeki plak ve bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur. Dişlerin arkaları ve yanları da dâhil olmak üzere tüm yüzeylerini fırçaladığınızdan emin olun.

Günde bir kez diş ipi kullanın. Dişlerinizin arasındaki boşluklara yalnızca fırçalamayla ulaşamazsınız. Bu bölgeleri temizlemek için diş ipine ihtiyacınız vardır.

Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin. Ağız sağlığının iyi olması için rutin diş muayeneleri ve temizlik önemlidir. Birçok kişi altı aylık ziyaretlerden memnundur. Ancak çürüklere, diş eti hastalığına veya diğer ağız sağlığı sorunlarına yatkınsanız daha sık randevulara ihtiyacınız olabilir.

Sigara ve diğer tütün ürünlerinden kaçının. Sigara içmek diş eti hastalıklarının ve ağız kanserinin önde gelen nedenidir. Bu ürünlerden tamamen kaçınmak en iyisidir. Halen sigara içiyorsanız ve bırakmak istiyorsanız, yardımcı olabilecek tedavi seçenekleri için 0850 222 0373’dan uzmanımıza danışabilirsiniz.

Uygulanan Ağız ve Diş Sağlığı Tedavileri

Uzun vadede yanlış hijyen uygulamaları veya gerekli koruyucu önlemlerin alınmaması, ağız ve diş sağlığının bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle, günümüzde koruyucu diş hekimliği uygulamalarıyla, ağız ve diş sağlığı henüz ciddi sorunlarla karşılaşmadan önce önlem alınabilir. Özellikle çocuklar ve gençler için bu uygulamalar son derece önemlidir. Hastanemizde de uygulanan koruyucu ağız ve diş sağlığı tedavileri şunlardır:

İmplant Tedavisi

Daha önce diş eksikliklerinin tedavisi için dahja çok protezler kullanılıyordu. Ancak bu protezler, sağlam dişlerin küçültülmesine yol açarak dişlerin zarar görmesine ve tam dişsiz ağızlarda yeterli konforun sağlanamamasına neden olabilmekteydi. İmplantoloji tedavilerinin gelişmesiyle, bu tür sorunlar olmadan diş eksikliklerinin ve tam dişsizliğin tedavi edilmesi mümkün hale geldi. İmplant tedavileri, iki aşamadan oluşur: İlk aşama, implantların çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirildiği aşamadır, ikinci aşama ise implantların üstüne yerleştirilen protez dişlerin uygulandığı aşamadır. İmplant uygulamaları, sabit protezlerin uygulanabilmesi veya hareketli protezlerin daha stabil bir şekilde ağızda tutulabilmesi için kullanılır. Günümüzdeki teknoloji ile hemen hemen her vakada implant tedavisi uygulanabilir hale gelmiştir.

Protez

Diş eksiklikleri, dolgu yöntemleriyle onarılamayacak kadar madde kaybı olan çürük dişler, diş kırıkları ve diş yapısına bağlı estetik problemler gibi sorunlar, diş protezleri kullanılarak çözülebilir. Protez tedavileri oldukça geniş bir uygulama alanına sahiptir ve başlıca iki kategori altında incelenebilir.

İlk kategori, diş eksikliklerinin tedavisini içerir. Diş eksikliklerini gidermek için kullanılan protez yöntemlerinden biri, dişsiz veya çok az diş bulunan ağızlarda kullanılan hareketli protezlerdir, bu protezler takılıp çıkarılabilirler.

İkinci kategori ise, dişte madde kaybının fazla olduğu durumlarda uygulanan kaplama tedavileri ve az sayıda diş eksikliği olan durumlarda kullanılan köprü uygulamalarıdır, bu da sabit protezlerdir. Kaplama ve köprü uygulamaları, farklı yöntemler ve malzemelerle gerçekleştirilebilir. Ayrıca, dişlerdeki estetik eksikliklerin protez uygulamaları ile giderilmesi de mümkündür. Örneğin, lamina porselenler gibi estetik protez uygulamaları bu tür durumlar için kullanılabilir. İmplant üstü yapılar da çeşitli protez yöntemleriyle oluşturulur ve bunlara “implant üstü protezler” denir.

Ortodonti

Diş çapraşıklıkları, diş kapanışındaki sorunlar ve üst ile alt çeneler arasındaki ilişkisel problemlerle ilgilenen özel bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış diş hekimlerine “ortodontist” adı verilir. Çapraşık ve düzensiz dişler, birçok insanın gülüşlerini olumsuz etkileyen yaygın bir problemdir. Ayrıca, dişler arasındaki boşluklar ve çenelerin kemik yapısındaki uyumsuzluklar gibi etmenler, hem diş görünümünü hem de yüz estetiğini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu tür problemler aynı zamanda çiğneme fonksiyonunu da olumsuz etkileyebilir. Tüm bu diş ve çene yapısı sorunlarının etkili bir şekilde çözümü, ortodontik tedavi olarak bilinen özel tedavi yöntemleriyle mümkündür.

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum kaplamalar, hasar görmüş veya rengi solmuş dişleri onarmak için tasarlanmış gelişmiş bir diş restorasyon tekniğidir. Süreç, kapsamlı bir diş muayenesi ve doğal dişin bir kısmının kaplamaya uyum sağlayacak şekilde şekillendirilmesi ve dişin hazırlanması ile başlar. Daha sonra zirkonyum kaplamanın kişiye özel oluşturulması için ölçü alınır. Laboratuvardaki diş teknisyenleri, kaplamayı üretmek için güçlü ve diş benzeri bir seramik malzeme olan zirkonu kullanır. Zirkonyum, doğal dişlerinizle kusursuz bir şekilde uyum sağlamasına olanak tanıyan dayanıklılığı ve estetik görünümü ile hekimlerin bir numaralı tercihidir. Kaplama hazır olduğunda dikkatlice var olan dişlerin üzerine yapıştırılır. Sonuç olarak, zirkonyum günlük kullanımın zorluklarına dayanabilen,  hem işlevsel hem de kozmetik faydalar sunan güçlü, doğal görünümlü bir restorasyondur.

Hollywood Smile

Hollywood Smile, genellikle ünlülerin göz kamaştırıcı ve kusursuz gülümsemeleriyle ilişkilendirilen diş estetiğinin adıdır. Bu estetik diş prosedürü, dişlerinizin rengini, şeklini, hizalamasını ve genel görünümünü iyileştiren kapsamlı bir yenileme içerir. Süreç yeniden şekillendirme, beyazlatma, kaplamalar ve bazen mükemmel hizalama için ortodonti tedaviler gerektirmektedir. Her adım, sizin diş özelliklerinize özel ve kişisel tercihlerinize göre titizlikle uygulanmaktadır. Sonuç, özgüvenli ve çekici dişlerle yepyeni bir gülümsemedir. Hollywood Smile ister diş kusurlarını düzeltmek, ister gülüşünüzün parlaklığını geri kazanmak, ister sadece kendinize olan güveninizi arttırmak olsun her zaman hayalini kurduğunuz mükemmel, kameraya hazır gülümsemeyi elde etmeniz için harika bir çözümdür.

Ağız ve Çene Cerrahisi

Dişlerin yanı sıra ağız dokuları, çene kemikleri ve eklemleri ile ilgili cerrahi müdahaleleri içeren bir cerrahi alanıdır. Bu cerrahi dalı, gömülü diş operasyonları, çene kemiklerinde oluşan kistlerin ve lezyonların tedavisi, implant uygulamaları, çene kemiklerinin boyutsal kaybının düzeltilmesi gibi işlemleri içerir. Aynı zamanda çene kırıklarının tedavisi, apikal rezeksiyon ve benzeri ağızla ilgili cerrahi prosedürler de bu alanda uzmanlaşmış ağız ve çene cerrahları tarafından lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

Sağlıklı gülüşler ve uzun ömürlü dişler için bizimle iletişime geçin: 0850 222 0373

Uluslararası hastalarımızın tedavisi için hastanemizi tercih etmeleri durumunda, havaalanından hastaneye ve hastaneden havaalanına transfer hizmetleri sunulmaktadır. Ayrıca konaklama gereksinimleri olan hastalarımıza da hizmet verilmektedir. Dilerseniz İngilizce, Rusça, Almanca, Sırpça, Boşnakça, Arnavutça ve Arapça gibi çeşitli dillerde tercüme hizmetleri de sunulmaktadır.

Sizi Arayalım

Güzeltepe Mah. Zübeyde Hanım Cad. No:15 Çengelköy / İstanbul
0850 222 0373
en_USEnglish